Nowości, Technologie
W ostatnich latach mamy do czynienia z prawdziwym urodzajem różnego rodzaju narzędzi do komunikacji i współpracy, które stworzone zostały z myślą o usprawnianiu codziennych zadań. Najczęściej są to rozwiązania chmurowe – szybkie, niezawodne, dostępne nie tylko z poziomu komputera, ale również urządzeń mobilnych. Są bardzo różnorodne i dzięki temu każdy ma szansę znaleźć wśród nich coś dla siebie, zarówno freelancerzy, kilkuosobowe zespoły, jak i korporacje, zatrudniające tysiące pracowników. Opierając się na wiedzy, którą przez lata zdobywamy od naszych klientów korzystających z tego typu rozwiązań, przedstawiamy 5 przykładów tego, jak nowe technologie podnoszą produktywność w pracy:
1. Zastąpienie maili komunikatorem
Choć może trudno w to uwierzyć, znaczna część firm w dalszym ciągu wykorzystuje telefony i maile do komunikacji wewnętrznej. Jak nietrudno się domyślić, pisanie maili w zwykłej, codziennej komunikacji między pracownikami jest nie tylko czasochłonne i niepraktyczne, ale też zabiera miejsce w skrzynce pocztowej. Jest również niewygodne podczas pracy grupowej przy projektach, która dziś często odbywa się pomiędzy firmami, znajdującymi się w różnych krajach.
2. Praca z dowolnego miejsca i urządzenia
Większość z naszych klientów prowadzi swój biznes w różnych lokalizacjach w Polsce i na świecie. Ciągłe wyjazdy służbowe nie tylko pochłaniają czas i budżet, ale też mogą znacznie ograniczać produktywność. Nowe technologie rozwiązują ten kłopot, udostępniając użytkownikom możliwość pracy z dowolnego miejsca (nawet bez dostępu do Internetu) oraz urządzenia mobilnego, posiadającego możliwość zainstalowania danej aplikacji. Co więcej, rozwiązania te są przystosowane do korzystania z nich na urządzeniach o niewielkich ekranach, dzięki czemu praca staje się łatwa i wygodna.
3. Współdzielenie zamiast wysyłania i edycja plików online
Chyba każdy z nas miał okazję pracować nad plikiem (dokumentem/prezentacją/arkuszem) w większym gronie osób. Kiedy każda z nich wprowadzała swoje poprawki czy uwagi, za każdym razem konieczne było pobranie pliku na dysk komputera, zaktualizowanie go, zmiana nazwy i ponowne wysłanie mailem do grupy odbiorców. Proces ten, oprócz tego, że czasochłonny, często skutkował kilkoma wersjami dokumentu, zalegającymi na komputerze. Co więcej, po wypracowaniu finalnej wersji, nieraz trudne było odszukanie jej pośród innych. Innowacyjne rozwiązania do komunikacji i współpracy, takie jak G Suite czy Office 365 eliminują ten problem. Umożliwiają współdzielenie plików, przechowywanie ich w chmurze oraz edycję przez kilka osób naraz w czasie rzeczywistym. Dzięki temu praca staje się szybsza, łatwiejsza a dyski komputerów zdecydowanie bardziej uporządkowane.
4. Sieci społecznościowe jako idealne rozwiązanie do komunikacji przy projektach i nie tylko
Sieć społecznościowa, w powszechnym rozumieniu, jest miejscem do swobodnego komunikowania się każdego z każdym. Umożliwia zamieszczanie m.in. zdjęć, filmów, postów czy wysyłanie wiadomości. Korzystając z popularności platform społecznościowych, na rynku zaczęły pojawiać się podobne rozwiązania przeznaczone stricte do komunikacji firmowej. Idealnie odpowiadają one na potrzeby pracy zespołowej czy projektowej; umożliwiają tworzenie tematycznych grup, wymianę plików oraz komunikację przy pomocy komunikatorów. Wszystko to może odbywać się w zamkniętym obrębie jednej firmy, dzięki czemu wyeliminowane zostaje ryzyko wycieku czy utraty cennych danych.
5. Wideokomunikacja zamiast długich godzin w podróży
Rozwiązaniami, wymienianymi przez naszych klientów jako te najbardziej poprawiające produktywność w ich firmach, są narzędzia do komunikacji wideo. Umożliwiają one prowadzenie wideorozmów, wideokonferencji, szkoleń, warsztatów, a nawet spotkań biznesowych, bez konieczności odbywania jakichkolwiek podróży. Fakt ten bezpośrednio przekłada się na oszczędność budżetu oraz zwiększenie produktywności dzięki eliminacji konieczności spędzania długich godzin w podróży. Dzięki takim rozwiązaniom jak Hangouts Meet, Skype for Business czy Workplace, odległość dzieląca uczestników spotkania traci na znaczeniu.
Przytoczone powyżej punkty to tak naprawdę tylko przykłady tego, jak nowe technologie podnoszą produktywność w pracy. Każda firma odnajduje własne zastosowania poszczególnych funkcjonalności, wykorzystując je zgodnie z własnymi, biznesowymi potrzebami. Chcesz dowiedzieć się w jaki sposób nowe technologie mogą usprawnić pracę w Twojej firmie? Skontaktuj się z nami, chętnie odpowiemy na Twoje pytania!